Apmaksāta Online viedokļu manipulācija.
Ne visi online vides viedokļu manipulatori ir vienādi. Izšķirsim šeit pāris svarīgus terminus 'Sockpuppets' (zeķu lelles), Meatpuppets (gaļas lelles), Boti (dator "personāži" jeb daļēji mākslīgs intelekts) un to kas saucās AstroTurfing.
Zeķulelles, jeb Sockpuppets... kad viens lietotājs ir piereģistrējis piemēram 700 kontus mediju lapās.. kurās no šiem visiem kontiem arī šis viens cilvēks darbojas, lai manipulētu ar lasītāju viedokli.
Mīnuss šim ir fakts ka vienam cilvēkam ir grūti apstrādāt tik lielu apjomu ar viltus kontiem.
Gaļaslelles, jeb Meatpuppets - tas ir kad aiz šiem viltus profiliem (kā iepriekš minēts) jau ir īstu cilvēku sejas, kuriem par to tiek maksāts, lai tie manipulētu ar cilvēku viedokli.
Galvenais mīnuss ir dārgās izmaksas.
Bots - t.i. datorprogramma, kas ir izstrādāta pietiekoši gudra, lai pati ievietotu komentus no (pēc iepriekšējā piemēra) 700 viltus kontiem.
AstroTurfing - tiek radīta ilūzija, ka itkā komentētāji, jeb viedokļu paudēji ir kāda grupa, bezpeļņas organizācija, apmierināti klienti utt... AstroTurfing izmanto kompānijas, maksājot piemēram cilvēkiem, lai tie veidotu viltus kontus un rakstītu viltus pozitīvas atsauksmes par to produktiem.
Ar viedokļu manipulāciju, kompānijas internetā nodarbojas jau sen. Tas var būt kas tik niecīgs kā kāda produkta pozitīvas atsauksmes, bet uzskatāms piemērs ir "Hands off the internet" kustība kas itkā iestājas pret i-neta cenzūru, bet kas tika radīta lai nepieļautu valdību ASV pieņemt lēmumu kas ierobežotu viltus kontu izmantošanu piemēram produktu atsauksmēs - t.i. kas novērstu AstroTurfing
Un astroTurfing`u var redzēt tik ļoti bieži.. piemēram video spēļu atsauksmes, kas patiesībā sarakstītas no video spēļu ražotājiem.
Daudzas valdības jau šodien algo apmaksātus troļļus.
Krievija ir viens piemērs, kur hakeru aktīvistu grupa publicēja e-pastu saraksti, kas lika domāt, ka Kremlis maksā cilvēkiem lai tie manipulētu i-netā viedokli.
Ķīnai ir zināmas divs grupas - Water Army - ūdens armija un otra 50 centu partija - kuras nosaukums atbilst tam cik tiek maksāts par vienu postu, komentu utt...
Tāda pati troļļu armija ir Izraēlai - tikai tā tiek publiski dēvēta par cīņu ar antisemītismu.
Tāpat arī Lielbritānijā JTRIG - Kas izceļās ar savām metodēm, jo nevis līdzīgi kā iepriekšējo troļļu māju darbinieki komentē no viltus profiliem, bet tiem ir iespējas no reālu cilvēku profiliem, tiem nemanot komentēt itkā viņu vārdā... t.i. troļļot no reālu cilvēku kontiem, lai manipulētu ar sabiedrības viedokli.
Nešaubos, ka tādi ir arī Latvijā.
Avots:
https://www.youtube.com/watch?v=sS9olPA2BK0
Rakstu iztulkojis Jānis Sondars (Tautas Mēdiji)