Pareizs uzturs fundamentāli iespaido veselību, fizisko un garīgo stāju.
Šie vārdi izskanēja uztura konferencē Hotspringsā ASV, kurā piedalījās sportistu uztura eksperti no visas pasaules. Diemžēl, vēl arvien vairums no mums par zemu novērtē individuāli sabalansēta uztura nozīmi labas veselības uzturēšanā un saglabāšanā. Īpaši grēko tieši sportisti, kas meklējot labāko, sasniegumus uzlabojošo superlīdzekli, aizmirst cik svarīgs sportistam ir tieši uzturs !
Uzturvielu deficīta riska grupas ir profesionālie un neprofesionālie sportisti !
Vitamīni
Zinātniskajos pētijumos ir konstatēts, ka tieši sportistiem pārsvarā atklājas uzturvielu defīcīts. Tieši sportistiem būtu jāņem vērā, ka paaugstinātas slodzes apstākļos, organisms ne tikai pietiekami jāapgādā ar vitamīniem un minerālvielām, bet salīdzinot ar parastu cilvēku, šo vielu patēriņam ir jābūt ievērojami augstākam. Augstais patēriņš rodas no paaugstinātām slodzēm, pastiprinātas svīšanas un ir cieši saistīts ar traucētu uzturvielu šķelšanu un uzsūkšanos zarnu traktā.
Amatieri no uzturvielu deficīta cieš biežāk nekā profesionālie sportisti, jo viņu organisms nav radis pie pārslodzēm. Sportistiem pārsvarā ir ‘’aizsardzības vitamīnu’’(vitamīni C, E, un Provitamīns A jeb beta-karotīns) deficīts, kā arī ‘’ enerģijas un nervu vitamīni’’ (folijskābe vismaz 400 mcg, B-grupa, B12 vismaz 3 mg, B6 2,3 līdz 4,2 nevis 1,3 mg, niacīns līdz 4,2 mg/d) deficīts. Piemēram, tikai B grupas vitamīna nepietiekamība dēļ vien, var rasties visu pārējo šīs grupas vitamīnu disbalans un traucēta vieluapmaiņa organismā. Tāpēc mērķtiecīga sportista uztura papildināšana ar vitamīniem un pilnvērtīgām aminoskābēm, uzlabo fizisko potenciālu, nepieļaujot šo tik nozīmīgo vielu deficītu organismā.
Paaugstinātā fiziskā slodze sportā, vienmēr izraisa paaugstinātu šķidruma un līdz ar šķidrumu arī elektrolītu zudumu. ‘’Riska mikroelementi’’ sportā ir Ca, Fe, Mg un Zn, jo to koncentrācija mūsdienu pārtikā ir nepiedodami zema.
Veģetāriešiem īpaša uzmanība būtu jāvērš vitamīniem B12 un D, kā arī tādiem mikrolementiem kā Fe, Ca un Zn. Šeit protams uzreiz teikšu, ka nevienā mirklī neiet runa par ķīmiski sintezētiem, mākslīgajiem vitamīniem. Ikvienam dzīvam organismam ir jāsaņem barības vielas, vitamīni un mikroelementi no dabīgiem avotiem.
Vairāk par dabīgiem vitamīniem lasiet: https://4lifetransferfactorlatvija.blogsp…
Olbaltumvielas
Olbaltumvielas, jeb tautā sauktie proteīni sastāv no aminoskābēm, kas ir „ķieģelīši”, no kuriem ir veidots burtiski viss mūsu organisms. Aminoskābes ir it visur, muskuļos, kaulos, ādā, matos un praktiski visos ķermeņa šķidrumos. Citiem vārdiem sakot, katra ķermeņa šūna satur zināmas aminoskābju kombinācijas. Proteīni būtībā ir noteiktas aminoskābju ķēdes jeb peptīdu rindas. Lai organisms varētu lietderīgi izmantot proteīnus, kas ir universāls ķermeņa būvniecības ( lasi atjaunošanās ) materiāls, gremošanas sistēmā proteīni tiek sadalīti aminoskābēs. Un no šiem „ķieģelīšiem”, tos saliekot vajadzīgās kombinācijās, mūsu ķermenis veido visu sev nepieciešamo konkrētajā brīdī.
Ar ko īsti atšķiras aminoskābes no citām uzturvielām, piemēram, tādām kā ogļhidrāti un tauki. Aminoskābes satur slāpekļa savienojumus. Tieši slāpeklis nosaka spēju aminoskābēm savienoties vai virknēties dažādās kombinācijās. Tāpēc aminoskābes ir daudz universālāks būvmateriāls kā tikai proteīni, tās ne tikai piedalās muskuļu atjaunošanā un augšanā, bet no tām organisms veido arī enzīmus, dažādas uztura sastāvdaļu transporta un uzsūkšanās sistēmas.
Pašlaik dabā, kas ir visapkārt mums, mūs pašus ieskaitot, ir izdalīts pāri par trīs simts dažādiem aminoskābju savienojumiem, bet tikai divdesmit aminoskābes ir proteīnu pamatā.
Visas aminoskābes savukārt iedalās divās grupās- neaizstājamās un aizstājamās aminoskābēs. Aizstājamās aminoskābes organisms var sintezēt pats par būvmateriālu izmantojot citu aminoskābju fragmentus. Turpretī neaizstājamās aminoskābes organisms nevar sintezēt, tāpēc tās jāuzņem ar pārtiku.
Neaizstājamo aminoskābju grupā ietilpst astoņas aminoskābes. Būtībā, ja jūsu ēdienkarte satur šīs aminoskābes, tad varat uzskatīt, ka nekas vairāk nav nepieciešams, lai jūsu diēta tiktu novērtēta kā labi sabalansēta. Pēc zinātnieku uzskatiem, fiziski aktīviem indivīdiem, fizkultūriešiem un sportistiem būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība vēl vismaz trim svarīgām aizstājamām aminoskābēm, kas ir ļoti nozīmīgas atjaunošanās procesos pēc fiziskām slodzēm. Tās ir glutamīns, taurīns un arginīns. Kaut gan jūsu organisms var šīs aminoskābes izveidot, pie lielām fiziskām slodzēm nepieciešamība pēc šīm aminoskābēm ir krietni paaugstināta, kas savukārt pastiprināti noslogo organismu tās sintezējot nepieciešamajos daudzumos. Par laimi lielākā daļa produktu ar augstu proteīna procentu, kā vistas un liellopu gaļa, zivis, olas, pienu un sūkalas saturoši produkti satur gan neaizstājamās, gan aizstājamās aminoskābes. Lielākā daļa augu valsts produktu, kā dārzeņi un graudaugi, tomēr nesatur visas neaizstājamās aminoskābes kādā konkrētā produktā. Vienīgais izņēmums ir sojas pupas, kurās var atrast visas neaizstājamās aminoskābes.
Šeit arī parādās noderīga informācija cilvēkiem, kuri aizrāvušies ar veģetārismu. Tā kā šādas uztura kultūras veidā ir ļoti daudz novirzienu – citi neēd tikai liellopu vai tikai cūkgaļu, citi neēd arī putnu gaļu , citi vēl atsakās no zivīm, vēl citi nelieto piena produktus vai olas. Šajā gadījumā ir grūti dot kādus konkrētus ieteikumus visiem dažādo grupu un grupējumu piekritējiem, bet viens nu ir skaidrs – aminoskābju piedevas var nodrošināt jums pilnvērtīgu un sabalansētu diētu un joprojām gūt gandarījumu no jūsu „diētiskās ticības”.
Ja esat aktīva dzīvesveida dzīvotājs, vai sportists, jūs droši varētu papildināt savu ikdienas diētu ar aminoskābēm, lai organisms bez grūtībām turētu līdzi jūsu ikdienas fiziskām aktivitātēm un nodrošinātu pilnvērtīgu atjaunošanās procesu. „Bet kādas tieši aminoskābes?” jūs jautāsiet.
Biežākās uzturvielu trūkuma sekas:
- Ātrs nogurums
- Viegla traumatizācija
- Zemākas darbaspējas
- Lēnāka spēku atjaunošanās pēc sacensībām
- Biežas infekciju slimības, paaugstināts nopietnu un smagu saslimšanu risks
Ilgstošs uzturvielu trūkums, vai sportā raksturīgais to spontānais patēriņš, strauji pazemina imunitāti, kas sportistiem ir bieža parādība, jo viņu organisms ilgstoši tiek darbināts paaugstinātas slodzes režīmā. Nav noslēpums, ka fiziska pārslodze diendienā, organismā rada milzīgu stresu, kurš tad arī ir hroniska imūndeficīta cēlonis sportistiem.
Sporta medicīnā nereti var vērot likumsakarību, ka pirms sacīkstēm un sacīkšu laikā, pieaugot slodzei, sportistu veselības stāvoklis būtiski pasliktinās. To sauc par slodzes, vai sekundāro imūndeficītu. Šajā periodā sportistus visbiežāk piemeklē šadas likstas:
- biežāk saslimst pirms atbildīga starta, vai tūliņ pēc tā;
- netiek galā ar slodzēm un/ vai slikti atgūstas pēc tām;
- sasniedz vājākus rezultātus, nekā potenciāli varētu;
- uzkrātās pārpūles rezultātā biežāk cieš no traumām;
- slikti adaptējas, vai sāpīgi panes laika joslu maiņas.
Tieši šis ir iemesls, kāpēc spēcīgas sporta izlases komandas, slimību un traumu dēļ, nopietni novārgst svarīgu turnīru laikā. Kādā starptautiskā futbola turnīrā, pāris dienu laikā, dažādu iemeslu dēļ, no ierindas izkrita uzreiz 9 futbolisti - daži guva traumas, kādu pievīla asinsspiediens, bet cits gluži vienkārši saaukstējās.
Bieži pašā sporta karjeras virsotnē, sportisti ir īpaši pakļauti dažādām saslimšanām, jo mūsdienu sports atstāj nelabvēlīgas sekas imūnsistēmā. Sekundārais imūndeficīts ir raksturīgs īpaši augstāko sasniegumu sportā, bet arī ierindas sportisti, kā arī bērni un jaunieši bieži cieš no paaugstinātas slodzes imūndeficīta. Vēl nopietnāk tas skar paraolimpiešus, kuri bieži vien trenējas un sacensībās izliek sevi pāri savu spēku robežām.
Kā sportistiem uzturēt formā savu imūnsistēmu ?
Jebkurš nopietns sportists apstiprinās, ka mūsdienu sportā, ir principā neiespējami sasniegt labus rezultātus bez papildus bioloģiski aktīviem uztura bagātinātajiem, tajā skaitā imūnmodulātoriem. Bez tiem, pat vislabākās sporta metodikas, nedos maksimālus rezultātus. Ja gribam saglabāt augstā līmenī savu iekšējo imunoloģisko statusu un imūnrezerves, mūsu organismam ir svarīgs nepārtraukts atbalsts transfer -imūninformācijas veidā, ko iesaka mūsdienu sporta zinātne. Pēdejo 1O gadu laikā, pētījumi un novērojumi no dažādām pasaules valstīm pierāda, ka no visa bagātā imūnmodulātoru piedāvājuma klāsta, visefektīvāk sevi ir pierādījis kompānijas 4Life reserche Transfer Faktors.
Kas ir Transfer Faktors ?
Transfer Faktors nav ne vitamīns, ne minerāls, ne mikroelements, ne zāles. Ķīmiski Transfer Faktors sastāv no 22 aminoskābēm, bet bioloģiski tas pieder pie citokiniem, kas ir imūnās informācijas signālmolekulas, jeb šūnu komunikācijas valoda. Šīs signālmolekulas ir identiskas visiem mugurkaulniekiem. Cilvēkam tās producē aizkrūts dziedzeris – tīmus. Tīmus visaktīvākais ir bērna un pusaudža periodā, pieaugot, tā aktivitāte palēnam mazinās, tas sāk samazināties, līdz pusmūžā tas pārstāj funkcionēt un sažūst. Aizsargājot mūs no brīvo radikāļu plūsmas uzbrukumiem un dažādos veidos organismā iekļuvušiem svešķermeņiem, signālmolekulas uzmana un saved kārtībā organisma aizsargfunkcijas. Tomēr, ar gadiem, kā arī pateicoties nekvalitatīvai, ar ķimikālijām piesātinātajai pārtikai, ekosistēmas piesārņojumam un dažādu sadzīves apstākļu radīto stresu rezultātā, tīmusa reproduktivitāte strauji krītas un mūsdienu cilvēkiem, imūnās aizsardzības līmenis, jeb imunoloģiskais statuss, ir pazemināts vismaz piecas reizes.
Zinātnieki ir atklājuši, ka tieši pateicoties tīmusa aktivitātei, mūsu organisms saglabā jaunību un labu veselību. Dabā ir ierīkots tā, ka līdz ar reproduktīvās, vai bērnu radīšanas funkcijas izbeigšanos, pilnībā izbeidzas arī tīmusa darbība un cilvēks dažādu slimību un ārēju faktoru rezultātā, sāk strauji novecot. Sportistu izdegšana, ko izraisa nenormāla pārslodze, gadiem strādājot intensīvas, paaugstinātas slodzes apstākļos, ir saistīta ar tīmusa nespēju kvalitatīvi un pietiekoši ātri veikt savas funkcijas, jo rezerves, kurām būtu jāpietiek visam mūžam, tiek iztērētas pāris desmitu gadu laikā. Tas arī ir galvenais klupšanas akmens lielajā sportā.
Kādas ir Transfer Faktora priekšrocības ?
Šobrīd pasaulē ir zināmi apmēram 200 dažādi dzīvnieku, augu un sintētiskas izcelsmes imūnmodulātori. Tomēr daudzi no tiem mēdz radīt bioloģisko procesu traucējumus un to lietošana var izsaukt sarežģījumus un nelabvēlīgas blaknes cilvēka organismā. Transfer Faktora unikalitāte slēpjas tā bioloģiskajā izcelsmē, kas nodrošina visaugstāko biopieejamību. Transfer Faktors tiek ražots no govs pirmpiena, izmantojot membrānas ultrafiltrācijas metodi, kuras laikā tiek attīrīts no laktoglobulīniem, kazeīniem un lielajām piena olbaltumvielām. Tieši tāpēc Transfer Faktors ir desmit reizes efektīvāks, nekā citi pieejamie, sausie pirmpiena preparāti – „Colostrum”, kurus bieži piedāvā sportistu uzturā.
Transfer Faktors ir absolūti drošs, tas nerada nekādas blaknes, tas nav kontrindicēts alerģiskiem cilvēkiem un to drīkst lietot no dzimšanas līdz sirmam vecumam, bez vecuma ierobežojumiem. 4Life researche Transfer Faktors tiek piedāvāts kapsulu formā, tas ir ērti lietojams par salīdzinoši pieejamu cenu.
Transfer Faktors ir atradis savu nišu arī medicīnā, to veiksmīgi pielieto pie imūndeficīta stāvokļiem, alerģijām, autoimūnām, herpes vīrusu, sēnīšu, kā arī bakteriālu infekciju saslimšanām, arī rezistentām formām. Transfer Faktors ir labi savietojams ar ikvienu tradicionālās un netradicionālās medicīnas terapiju un lieliski sadarbojas arī ar citu ražotāju bioloģiski aktīviem uztura bagātinātājiem. No 2004.gada Krievijā un Ukrainā (KF Minzdrav Metodiskā vēstule N#14/231) un no 2007.gada ASV, 4Life Transfer Faktors ir iekļauts ārstu rokasgrāmatās kā efektīvs līdzeklis medicīnā pie dažādām, ar imūndeficītu saistītām slimībām.
Transfer Faktors atjauno normālu imūnās sistēmas darbību, spēju atpazīt un novērst visu nelabvēlīgo patogēnu ietekmi, kā arī likvidē agrāk pārslimoto slimību sekas.
Ko Transfer Faktors dod sportistiem ?
- ievērojami paaugstina enerģiju un kopējo un specifisko fiziskās slodzes noturību līdz pat 80%;
- par 30%-40% paaugstina noturību pret hipoksiju (pazeminātu skābekļa koncentrācija);
- paaugstina psihomotorās reakcijas ātrumu un uzlabo prāta skaidrību;
- ievērojami paaugstina noturību pret psihoemocionālo stresu, paaugstina uzmanību un koncentrēšanās spējas;
- pastiprināti aizsargā organismu no slēpto infekciju un hronisku slimību saasinājumiem, un paaugstina organisma rezistenci no ārēju faktoru ietekmes;
- ievērojami paātrina organisma atgūšanos pēc traumām un spēku atjaunošanos pēc fiziskām slodzēm.
2007.gadā, 4Life researche Transfer Faktoram ir piešķirts ВНИ-ИФКа atļauja pielietošanai sportā - antidopinga sertifikāts.
Transfer Faktora pielietošana sporta traumu negadījumos.
Sporta trauma ir fiziskās aktivitātes laikā iegūts ķermeņa daļas bojājums. Tas var būt sastiepums, sasitums, mežģījums, vai lūzums. Katrā sporta veidā ir raksturīgas un biežāk sastopamas noteikta ķermeņa daļas traumas, piemēram skriešanā – pēdas un ceļa locītavas, basketbolā rokas pirkstu, pēdas un ceļa locītavas, futbolā – pēdas, ceļa un gūžas locītavas, tenisā – pleca un elkoņu locītavu traumas, peldēšanā – pleca locītava, utml.
Tā kā traumas vienmēr pavada arī iekaisuma process un paaugstināts organisma stress, atveseļošanās ātrums un kvalitāte, neapšaubāmi būs atkarīgs no organisma aizsargsistēmas – imunitātes. Jo novājinātāks būs bijis organisms trumas brīdī, jo garāks un grūtaks būs atveseļošanās process. Slēgtu traumu gadījumā, iekaisuma procesu parasti ierosina organismā cirkulējošie patogēni un slēptās infekcijas, kas jau liecina par nepietiekami augstu imunoloģisko statusu. Vaļēju lūzumu, vai sasitumu rezultātā, pastāv risks inficēties arī no apkārtējās vides. Sporta ārsti parasti zina, cik svarīgi sportistam ir pēc iespējas ātrāk atgriezties ierindā, tāpēc bieži vien tradicionālo ārstēšanu – medikamentus, gēlus, pārsējus, longetes, papildina ar netradicionālām terapijas metodēm. Ļoti efektīva bieži vien izrādās homeopātija, adatu terapija, masāžas un funkcionālā vingrošana. Lai iekaisuma procesu apturētu, vai tas pat vispār nesāktu attīstīties, visātrākā un efektīvākā ir Transfer Faktoru imūnkorekcijas metode, ko plaši pielieto un iesaka arī mūsdienu sporta zinātne.
Transfer Faktori ātri atjauno normālu imūnās sistēmas darbību, spēju atpazīt un novērst visu nelabvēlīgo patogēnu ietekmi, kā arī likvidē agrāk pārslimoto slimību sekas. Transfer Faktori par trešdaļu spēj saīsinat slimības gultā pavadīto laiku, bet lietojot to profilaktiski ikdienā, pateicoties tā pozitīvajai ietekmei uz psihomotorās reakcijas ātrumu, spēj ievērojami samazināt negadījumu skaitu.
Akūtas traumas gadījumā, (paralēli klasiskai ārstēšanai – aukstums, spiediens, fiksācija, “Traumels” -homeopatisks gels; “Arnica globe 6”* pa 8 graudiņiem zem mēles uzreiz pēc traumas ik pēc 5 min. – 3 reizes, pēc tam ik pēc 15 min. 3 reizes, pēc tam ik pēc 3Omin., tālāk ik pēc 1h, nākošajā dienā, ja hematoma vēl nav uzsūkusies, pa 8 graudiņiem ik pēc 3h, ja hematoma ir uzsūkusies, tad 5 dienas lieto pa 8 graudiņiem 3x dienā; “Limfomiozots” pilienos – limfodrenāžas pastiprināšanai.) Uzreiz pēc traumas 4Life Transfer Faktor Trifaktor formula izkožļā 4 kapsulas un Transfer Faktor Trifaktor Plus formula 4 kapsulas, nekožļājot uzdzer ar ūdeni. Turpmāk pirmās diennakts laikā, ik pēc 2h Transfer Faktor Trifaktor formula pa 2 kapsulām sakožļā un norij un Transfer Faktor Trifaktor Plus formula pa 2 kapsulām nekožļājot uzdzer ar 1glāzi tīra, negāzeta ūdens.
Smagu trauma gadījumos, pēc iepriekšējās shēmas, (paralēli klasiskai ārstēšanai – aukstums, spiediens, fiksācija, “Traumels” -homeopatisks gels; “Arnica globe 6”* pa 8 graudiņiem zem mēles uzreiz pēc traumas ik pēc 5 min. – 3 reizes, pēc tam ik pēc 15 min. 3 reizes, pēc tam ik pēc 3Omin., tālāk ik pēc 1h, nākošajā dienā, ja hematoma vēl nav uzsūkusies, pa 8 graudiņiem ik pēc 3h, ja hematoma ir uzsūkusies, tad 5 dienas lieto pa 8 graudiņiem 3x dienā; “Limfomiozots” pilienos – limfodrenāžas pastiprināšanai.) Uzreiz pēc traumas 4Life Transfer Faktor Trifaktor formula izkožļā 4 kapsulas un Transfer Faktor Trifaktor Plus formula 4 kapsulas, nekožļājot uzdzer ar ūdeni. Turpmāk pirmās diennakts laikā, ik pēc 2h Transfer Faktor Trifaktor formula pa 2 kapsulām sakožļā un norij un Transfer Faktor Trifaktor Plus formula pa 2 kapsulām nekožļājot uzdzer ar tīru ūdeni, 1O-12 kapsulas no katra dienā, kursa veidā 7-1O dienas.
No otrās, vai trešās dienas, atkarībā no pašsajūtas, būtu saprātīgi pievienot arī Transfer Factor BCV (Cardio) pa 2 kapsulām 2x dienā, pēc ēšanas, vai ēšanas laikā, uzdzerot vismaz glāzi ūdens.
Pēc akūtā perioda, kad tūska, hematoma un apsārtums jau ir pārgājuši, pāriet uz profilaktisko devu Transfer Faktor Trifaktor formula pa 1 kapsulai 2x dienā sakožļā un norij, Transfer Faktor Trifaktor Plus formula pa 1 kapsulai 1x dienā nekožļājot uzdzer ar tīru ūdeni, Transfer Factor BCV (Cardio) pa 1 kapsulai 2x dienā un saprātīgi būtu izdzert vismaz 1 iepakojumu Transfer Factor Clasic pa 1 kapsulai 3x dienā, kas ir paredzēts imūnsupresijai, kas nereti izveidojas pēc akūtiem iekaisumiem, pārmērīga antivielu daudzuma dēļ.
Profilaksei, Transfer Faktor Trifaktor formula pa 1 kapsulai 2x dienā sakožļā un norij, Transfer Faktor Trifaktor Plus formula pa 1 kapsulai 1x dienā nekožļājot uzdzer ar tīru ūdeni, Transfer Factor BCV (Cardio) pa 1 kapsulai 2x dienā un saprātīgi būtu izdzert vismaz 1 iepakojumu Transfer Factor Clasic pa 1 kapsulai 3x dienā, kas darbojas kā detektors – slēpto infekciju, parazītu un pataloģisko procesu skaneris, kas atpazīst un pēc tam pareizi sakārtojot imūnsistēmas turpmāko dabību.
Smagu slodžu (treniņu un sacensību laikā), Transfer Faktor Trifaktor formula pa 2 kapsulām 3x dienā sakožļā un norij, Transfer Faktor Trifaktor Plus formula pa 2 kapsulām 3x dienā nekožļājot uzdzer ar tīru ūdeni, Transfer Factor BCV (Cardio) pa 2 kapsulām 3x-5x dienā.
* Arnika 6.globe - ļoti efektīvs preparāts pie jebkuriem sasitumiem, pēc operācijām (ja plānota operācija, tad labāk to palietot jau pirms operācijas kādas 2-3 dienas, 3x dienā), pie zilumiem (asins izplūdumiem - jeb kuras izcelsmes hematomām), pie mikrokapilāru plīsumiem, traumām. Arnika ne tikai ātri sadziedē un palīdz uzsūkties asinsizplūdumiem, bet arī noņem "baiļu sajūtu", kas rodas gūtās traumas rezultātā, kas biežāk raksturīga bērniem. Par niecīgu maksu iegādājams homeopātiskajās aptiekās.
*Akūtā kārtā arī Transfer Faktora produktus varēsiet iegādāties Homeopātiskajā aptiekā, tomēr, ja gribēsiet savu veselību uzturēt labā formā regulāri, iesakām kļūt par 4Life kompānijas pastāvīgo klientu un reģistrēties sistēmā.
https://4lifetransferfactorlatvija.blogspot.com/p/blog-page.html
https://imunitatei.lv