Faberžē- pasaulē greznākās Lieldienu olas.




Faberžē- pasaulē greznāko Lieldienu olu radītājs. Faberžē darbi noteikti ir tā laikmeta simbols, kad valdīja pārticība, meistarība un skaistums. Darbi, kas ir ne tikai skaisti, apbrīnas vērti, bet arī vēstures liecinieki vistiešākajā nozīmē.

Kā tas sākās?
Caram Aleksandram III un viņa sievai Marijai Fjodorovnai 1885.gada Lieldienas bija dubultlīksmi svētki- todien viņi atzīmēja arī kāzu jubileju. Cars ilgi lauzījis galvu, kā pārsteigt mīļoto, jo...viņai taču viss bija! Tad Aleksandrs iedomājies par Peteru Karlu Faberžē. Marijai ļoti patika šī juveliera darbi, tāpēc cars slepus pasūtīja kādu unikālu, žilbinošu dāvanu. Lieldienu rītā Faberžē Aleksandram III piegādāja rūpīgi iepakotu dāvanu: dārgakmeņiem rotātu olu, kuras dzeltenums bija veidots no zelta, bet tajā paslēpta maza zelta vistiņa, bet vistiņā- miniatūrs karaliskais kronis, rotāts ar žilbinošiem dimantiem.

Marija no sajūsmas bija kā apreibusi, un lūdz vīru, lai tas dod Faberžē uzdevumu katrās Lieldienās izgatavot līdzīgu olu, bet atšķirīgu. Cars nekavējoties pasūtīja juvelierim ar zelta rokām līdzīgus izstrādājumus nākamajās un arī visās turpmākajās Lieldienās. Tā greznās olas kļuva par Faberžē darbnīcas prioritāti, un darbu pie tām juvelieris sāka jau gadu iepriekš.

1894.gadā pēc cara Aleksandra III nāves Krievijas tronī kāpa viņa dēls Nikolajs II, kurš turpināja tēva iesākto tradīciju. Katrās Lieldienās cars pasūtīja divas greznas olas- vienu dāvāja savi mātei, bet otru jaunajai sievai, carienei Aleksandrai Fjodorovnai.

Karls Faberžē ( 1846-1920) savā darbnīcā kopumā izgatavoja 57 olas Krievijas cara ģimenei, bet 12 tādas pašas kvalitātes olas esot radītas privātiem klientiem.

Slavenāko Faberžē Lieldienu olu apskat

Kronēšanas ola


Radīta 1897.gadā. Šī ir viena no slavenākajām Faberžē olām, radīta par godu cara pāra kronēšanai 1896.gadā, uz kuru viņi devušies zelta karietē.

Maijpuķīšu ola



Renesanses ola


Augšāmcelšanās ola


Lauru koka ola

1911.gadā izgatavotā Lauru koka ola no zaļas emaljas, zelta rubīniem, dimantiem un pērlēm.

Pavasara ziedu ola

1895. gadā ar sarkano emalju pārklātā pavasara ziedu olā ievietotais pārsteigums- groziņš ar kalncedona sniegpulkstenīšiem- ir izņēmums. Tā kā pārsteigumi viegli bija atdalāmi no olām, mūsdienās tie dažkārt glabājas pie dažādiem īpašniekiem.

Valdīšanas gadadienas ola


Valdīšanas gadadienas ola attēlo svarīgus notikumus caru pāra dzīvē laikā no 1894.gada līdz 1911.gadam- šeit ir gan cara bērnu portreti, gan valdnieku ģīmetnes.

Lielā Sibīrijas dzelzceļa Lieldienu ola

Nepārspēta palika 1900.gadā izgatavotā Lielā Sibīrijas Lieldienu ola: Nikolajs II bija arī dzelzceļa priekšnieks, tādēļ Faberžē no zilas, zaļas un dzeltenas emaljas izgatavoja olu, kurā ar smalkām sudraba līnijām tika iezīmēta Sibīrijas karte un pat Transsibīrijas dzelzceļa līnija. Olas smailē gozējas divgalvains zelta ērglis. Atliek vien tam nedaudz pieskarties, lai ola atvērtos un acīm pavērtos vilcieniņš ar pieciem vagoniem un lokomotīvi. Miniatūro sastāvu noslēdz baznīcas vagons ar krustu un zelta zvaniem uz jumta.

Ziedu groza ola



1901.gadā Faberžē darbnīcā tapa Ziedu groza ola. Tiek uzskatīts, ka kāja, uz kuras balstās grozs, pēc revolūcijas restaurēta un nomainīta- sākotnēji tā bijusi balta. Pārsteigums no šīs olas ir pazudis, bet pēc Faberžē pierakstiem secināts, ka tas bijis veidots no pērlēm.

Azovas ola


Azovas ola izveidota par godu cara Nikolaja II ceļojumiem uz Tālajiem Austrumiem 1890.gadā. Japānā Nikolajam II uzbruka kāds slepkavnieks un viņš tika smagi savainots galvā. Ola tika pasniegta carienei Aleksandrai pirms ceļojuma, bet pēc notikušā viņa to labprāt glabāja tālāk prom no acīm.

Ola Katrīnai Lielajai
Šī ir viena no pēdējām cara ģimenei veidotajām Fabežē olām- Kartīnas Lielās olu Nikolajs II pasniedza mātei Marijai Fjodorovnai.

Olas pārsteigums bija muniatūrs nesamkrēsls, kuru nes divi sulaiņi un krēslā pati Katrīna.

 


https://3ade.lv/lv/faberze-pasaule-grezna…

Komentāri (0)  |  2016-03-28 05:20  |  Skatīts: 3328x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ